آخرین اخبار

29. ارديبهشت 1395 - 9:58   |   کد مطلب: 1345
چهار نفر از نخبگان و دانشجویان فعال عرصه های مختلف کهگیلویه و بویراحمددر این میزگرد حضور داشتند که با ارائه نظرات و دیدگاه های خود معضلات نسل جوان را مورد بررسی و کنکاش قرار دادند.

مرجع وبلاگ نویسان استان کهگیلویه و بویراحمد حرف ناب”

اولین میزگرد استان با موضوع جوانان و چالش های پیش رو به مناسبت ولادت با سعادت حضرت علی اکبر (ع) و روز جوان در دفتر پایگاه اطلاع رسانی صبح زاگرس برگزار شد.

چهار نفر از نخبگان و دانشجویان فعال عرصه های مختلف کهگیلویه وبویراحمد در این میزگرد حضور داشتند و با ارائه نظرات و دیدگاه های خود معضلات نسل جوان را مورد بررسی و کنکاش قرار دادند.

 

 

 

معرفی مهمانان جلسه:

*رحمان رزم پا: از فارغ التحصیلان رشته زیست شناسی و از فعالان دانشجویی در زمینه دین، علم و فلسفه

* فاطمه شریعتی : فارغ التحصیل رشته اقتصاد و فعال دانشجویی در زمینه اقتصاد و روزنامه نگاری

*فاطمه یاری نسب : فارغ التحصیل ارشد مطالعات زنان و از پژوهشگران حوزه زنان و خانواده

*محمد حسین صبوری : دانشجوی رشته جامعه شناسی و دبیر جنبش عدالتخواهی دانشگاه یاسوج

در ادامه مشروح قسمت اول این میزگرد ارائه می گردد؛

 

سوال: با توجه به اینکه مرحله جوانی، مقطع حساس و سرنوشت سازی در زندگی هر فردی است، زیرا این فرد تازه به دوران استقلال راه پیدا می کند و به همین دلیل ناگزیر به برنامه ریزی برای آینده خویش است.

به نظر شما این برنامه ریزی برای آینده ای بهتر چه روندی باید داشته باشد و عوامل تاثیر گذار بر این روند چه چیزی هستند؟

 

 

 

 

* رحمان رزم پا : فردی که می خواهد استقلال اندیشه داشته باشد  و آزاد اندیش باشد، باید استقلال مالی داشته باشد.

استقلال مالی افراد وابسته به داشتن درآمد است برای داشتن درآمد نیز باید شغل باشد، همچنین داشتن شغل نیازمند داشتن مهارت کافی است. پس در این میان مهمترین مسئله داشتن مهارت و تخصص کافی است.

اما متاسفانه در جامعه ما مدرک گرایی جایگزین درک گرایی شده است.

مهم این است که در رشته خودمان کارشناس باشیم نه کارنشناس.

دولت نیز باید به گونه ای عمل کند که یک جوان در جامعه تنبل بار نیاید.

 

 

 

 

*محمد حسین صبوری : بر اساس مشاهداتم که در برخورد با همکلاسی ها و هم سن و سالهایم دارم متاسفانه برنامه ریزی و هدف داشتن در میان آنها خیلی کم است.

جوانان ما درک یا همان دغدغه را ندارند.

جوانان باید در جامعه، مسئولیت پذیر رشد کنند.

دانشجویان ما برنامه ندارند و تنها به دنبال پر کردن وقت و گذر زمان هستند و فقط می خواهند در دانشگاهها صبح را به شب برسانند.

 رسانه ها، خانواده ها، آموزش و پرورش ودانشگاهها می توانند به قشر دانشجو و جوان کمک زیادی کنند.

جوانان جامعه ما خودشان تصمیم نمی گیرند برایشان تصمیم می گیرند قدرت تصمیم گیری جوانان در جامعه کم شده است.

بیکاری دست خود جوانان و دانشجویان نیست آنها به دنبال کار هستند اما کار نیست.

آمارهایی که از آسیب های اجتماعی در کشور و در استان ما بیان می شود از جمله خودکشی، طلاق، سن بالای ازدواج و سایر آمارها همه آن به نوعی ها با هم در ارتباط هستند.

 

 

*خانم شریعتی : آموزش و پرورش باید از همان کودکی لزوم داشتن شغل را برای کودکان بیان کند و در دوران تحصیل شغل های مختلف را برای جوانان معرفی کند، که بتوانند از همان دوران مهارت های لازم را کسب کنند.

پذیرش دانشجو در دانشگاههای کشور بسیار بالاست اگر واقع باشیم می بینیم که برای این تعداد دانشجو کار پشت میزی وجود ندارد خود دانشجو باید فعال باشد.

 

 

 

 

* خانم یاری نسب : وقتی فردی متولد می شود دولت باید برای آینده این فرد برنامه ریزی لازم را داشته باشد.

سوال من این است که اقای مسئولی که به دنبال افزایش جمعیت در کشور هستید، چه برنامه ای برای این تعداد افراد دارید؟

این درختی که ثمر می دهد آیا برای اینده این درخت برنامه ای دارید یا نه؟ بعد از مدتی آفت این درخت را از بین می برد.

باید از دوران کودکی توانایی هایی که در وجودمان هست را بشناسیم زیرا که در اینده ما تاثیر خواهد داشت همچنین بهتر است که اطلاعات لازم را راجب رشته تحصیلی خودمان داشته باشیم.

 

 

در ادامه...

رحمان رزم پا با انتقاد از این حرف های خانم یاری نسب که دولت بدون برنامه ریزی به دنبال افزایش جمعیت نباشد،گفت: بحث فرزند آوری یک ضرورت است و اگر افزایش جمعیت نباشد کشور در آینده متضرر خواهد شد چرا که چند سال اینده که جوانان امروز نیز به سن پیری رسیدند اینده کشور به خطر می افتد.

 در زمانی جوانی فرزندان ما، پیری خودمان رقم می خورد، با این روند در آینده انفجار سالمندی اتفاق می افتد.  

دولت باید هم برنامه ریزی داشته باشد و هم افزایش جمعیت اتفاق افتد، چرا که اگر در بحث افزایش جمعیت(چون یک ضرورت است) بحث نظام و انقلاب و این ها رو نکنیم، بحث ایران و کشور است که دچار رکود عظیم اقتصادی، نظامی، علمی و فرهنگی می شود. به عبارت دیگر افزایش جمعیت یک ضرورت اجتماعی است نه صرفا یک بحث سیاسی و...

 

 

 

*رزم پا : اگر قرار است مسئله ای در کشور نهادینه شود بهتر است که این مسئله خودجوش باشد.

 بحث سیاست زدگی در جامعه ما بسیار پررنگ است. مهمترین نهاد در جامعه نهاد آموزش و پرورش است نه نهاد سیاست.

رزم پا ضمن انتقاد از آموزش و پرورش استان، گفت: عملکرد آموزش و پرورش در استان و کشور ضعیف است پیشنهاد من این است که طبق گفته رهبری که هرچقدر در آموزش و پرورش هزینه شود هزینه نیست بلکه سرمایه است ما نیز باید مقام معلم و علم و آموزش را در استان و کشور تکریم کنیم.

رحمان رزم پا، همچنین عملکرد شبکه استانی دنا و رسانه ها ملی را ضعیف عنوان کرد و گفت: شبکه استانی دنا هدف خاصی را دنبال نمی کند برنامه با داشتن هدف در شبکه دنا و رسانه ملی خیلی کم مشاهده می شود.

رزم پا افزود: مهمترین ویژگی یک جوان ابتکار، خلاقیت و نوآوری است به کارگیری نیروی جوان در رسانه ملی و به ویژه شبکه استانی دنا می تواند بسیار تاثیرگذار باشد.

 

 

 

* محمد حسین صبوری، نیز عملکر شبکه دنا و رسانه جمعی در کشور را ضعیف دانست و گفت: هم آموزش و پرورش و هم شبکه دنا در استان خیلی ضعیف عمل می کند، شبکه دنا در نگاه اول تنها هدفش رفع تکلیف و پر کردن وقت است اما آیا پشت این برنامه ها اتاق فکری هم هست؟

رسانه جمعی خیلی کم به جوانان پرداخته است در رسانه ملی به جوانان اعتماد نمی شود.

برنامه های آنها خیلی کم با قشر جوان در ارتباط هستند آن محدود برنامه هایی که در ارتباط با جوان است همه می بینیم که همیشه جریان ساز است و مخاطبان زیادی دارد.

صبوری خصوصی سازی مدارس را بسیار نا مناسب بیان کرد و افزود: نگاه به آموزش و پرورش نباید نگاه اقتصادی باشد خصوصی سازی مدارس که استارت آن در کشور زده شده است و دولت نیز به این کار خود افتخار می کند می تواند برای اینده کشور خطرناک بشود و برگردد به دوران قاجار که فقط افرادی خاص می توانستند درس بخوانند.

نگاه به آموزش و پرورش اصلا نگاه پرورشی نیست.

 

 

 

 

* خانم یاری نسب این همه انتقاد به شبکه دنا را رد کرد و افزود: بسیاری از دوستان من که در خارج از استان هستند با استفاده از این شبکه با استان ما آشنا شده اند، اما با این وجود تنها شبکه دنا نیست که مشکلاتی دارد شبکه و رسانه های ملی نیز مشکل تخصصی دارند و خیلی از برنامه های این شبکه ها کپی برداری از ماهواره است.

وقتی به من جوان می گویند که فلان رسانه یا ماهواره را نباید نگاه کنم من قبول می کنم، اما پس به جای این ماهواره شما یک برنامه یا رسانه بهتر را برای من جایگزین آن کنید که به سمت ماهواره کشیده نشوم.

 

 

سوال: بر اساس پژوهش های کارشناسان دولت ایالات متحده و حامیان اروپایی آن با استفاده از ابزارهای رسانه ای خود، در صدد الگو سازی برای جوانان جوامع اسلامی بخصوص جمهوری اسلامی ایران از طریق فوتبالیست ها و بازیگران هالیوود هستند، که این عمل در حال سوق دادن جوانان ما به سمت جاهلیت مدرن است.

به نظر شما این موضوع تا چه اندازه واقعیت دارد؟

 

 

* محمد حسین صبوری : در غرب وقتی افراد الگوی مشخصی نداشته باشند به سمت الگوهایی که خودشان ساخته اند می روند و به نوعی الگو سازی می کنند.

اما در کشور ما که اگوهای خوبی داریم و جوانان ما باید از این الگوها پیروی کنند متاسفانه به این الگوها زیاد پرداخته نشده است.

شخصیت های برجسته کشور، امامان، پیامبران می توانند الگویی برای جوانان باشد که به دنبال الگوسازی از بازیگران و ورزشکاران یا شخصیت های کارتونی نروند.

خلا الگویی ما باید با برنامه ساختن از اندیشه های امام خمینی(ره) پر شود.

 

 

سوال: یکی از اساسی ترین چالش پیش روی جوانان مسئله ازدواج و بیکاری است.

نظر شما مهمترین راهبرد برای عبور از این چالش ها چیست؟

 

 

 

*خانم شریعتی: بیکاری و اشتغال مهمترین مسئله بالارفتن سن ازدواج است.

وضعیت اقتصادی جوانان در بالارفتن سن ازدواج بسیار تاثیر گذار است.

 گاها هم هست که وقتی دو جوان حاضر به ازدواج با هزینه های کم هستند، اما خانواده ها مانع می شوند و به دنبال عروسی مجلل هستند.

 

 

 

*خانم یاری نسب: تحصیل و اشتغال در بالارفتن سن ازدواج جوانان موثر است.

انتظارات با بالارفتن مدرک تحصیلی نیز بیشتر می شود، ازدواج دو نفر می طلبد که سرمایه هرچند اندک هم داشته باشند.

 

 

 

*محمد حسین صبوری : بالارفتن سن ازدواج شاید در ظاهر اقتصاد باشد، اما اگر جوانان هیچ گونه هزنه ای هم برای جشن ازدواج نداشته باشند، اما باید سقفی برای زندگی داشته باشند و گاها هم مشاهده شده است که خانم ها تحصیل را بر ازدواج خود اولویت می دهند و ازدواج را به بعد از پایان دوره تحصیلات می گذارند.

مسکن و شغل مهمترین مسئله ازدواج است مسکن مهر با همه نواقصاتی که دارد اما خیلی از مشکلات جوانان را حل کرد.

 

 

 

 

* خانم یاری نسب : زمانی خانم ها ازدواج می کردند که برای اقتصاد خود به یک مرد تکیه کنند، اما اکنون که بسیاری از خانم ها اشتغال دارند دیگر نیازی برای ازدواج در خود نمی بینند، و این مهمترین آسیب در سال های اخیر است.

 

 

 

 

* رحمان رزم پا: هم سن ازدواج بالارفته است و سن بلوغ نیز کم شده است.

 مشکلات فرهنگی نیز در این زمینه تاثیر گذار است چرا که افراد فکر می کنند که حتما باید شغل داشته باشند بعد ازدواج کنند.

در یک زندگی هر دو نفر باید قناعت داشته باشند چرا که ما ازدواج می کنیم که کامل شویم نه کامل شویم بعد ازدواج کنیم.

رزم پا یکی از دلایل ازدواج جوانان را آرامش یافتن و تسکین دادن بیان کرد و گفت: اگر کسی در زندگی اش آرامش داشته باشد طبق قرآن ایمانش نیز افزایش پیدا می کند.

 

 

 

قسمت دوم گزارش اولین میزگرد خبری استان با موضوع جوانان و آینده پیش رو در روزهای آینده منتشر خواهد شد.

 

دیدگاه شما